HABERLER

23 Ekim’de Lefkoşa Maratonu Bu Kez İYİ Kİ’lerimiz için Koşuluyor

02 Ekim 2022

Armani Exchange ana sponsorluğunda ve KKTC Atletizm Federasyonu iş birliğinde düzenlenecek ve ülkemizin tek AIMS sertifikalı (Uluslararası Maratonlar ve Mesafe Koşuları Birliği) Lefkoşa Maratonu’nun onuncusuna ilişkin ayrıntıların paylaşıldığı basın buluşması gerçekleştirildi.

Bu Kez Şehirdeki Büyüklerimiz yani İyi’lerimiz için Koşuyoruz

Sportif özellikleri yanında ülkenin dört bir yanından binlerce yurttaşın katılımı ile gerçekleştirilen Lefkoşa Maratonu’nda bu yıl elde edilen gelir, LTB’nin yıllardır şehirdeki büyüklerin evlerine götürdüğü ve ihtiyaçlarına göre genişlettiği hizmetlerini bir çatı altına toplayacağı yeni Yaşam Merkezi için kullanılacak.

Rekortmen Koşucu Ramil Guliyev de Lefkoşa Maratonu’nda
Lefkoşa Maratonu’na bu yıl Türkiye’nin rekortmen atletlerinden olan Ramil Guliyev yanında Türkiye ve dünyadaki maratonlarda önemli başarılar elde etmiş koşucular da katılıyor.


Başkan Harmancı: “Ne zaman bu şehir için koşuyoruz desek; koşa koşa geldi Lefkoşalılar; Koştuk ve Hep Beraber Başardık.”

Merkez Lefkoşa’da düzenlenen basın toplantısında LTB Başkanı Mehmet Harmancı, detaylı açıklamalarda bulunurken, basın mensuplarının sorularını da cevapladı.
LTB Başkanı Mehmet Harmancı, iki buçuk yıllık bir aranın ardından yeniden maraton duyurusunu yapıyor olmanın heyecan verici olduğunu belirterek, “Göreve geldiğimiz günden itibaren meclis üyelerimiz ile birlikte 2008’de başlayan bu maraton ruhunu her yıl ve kesintisiz olarak bu şehre yaşatmaya onu bir marka haline getirmek için çalıştık” dedi.

Pandeminin tüm hayatı olumsuz etkilediğini, Tam iki buçuk yıl dünyanın savaştığı gibi Lefkoşa’nın da pandemiyle savaştığını ve bu yıl maraton ruhunu yeniden canlandırmaya karar verdiklerini aktaran Başkan Harmancı, “Lefkoşa Maratonu’nun bu noktaya gelmesinde bugüne kadar gerek Lefkoşalıların gerekse de ülkenin farklı farklı şehirlerinden yurttaşların çok büyük katkısı var. Öncelikle onlara teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar yanımızda olan, tüm sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Koşarken, sağlıklı yaşam için efor harcarken ve bunun farkındalığını yaşarken aynı zamanda da tolumsal bir ihtiyacın giderilmesinde katkı sağlanmasını istedik” dedi. Barınaktaki koşulların iyileştirilmesi, Engellemeyen Lefkoşa için Engelsiz araç, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve SOS Çocuk Köyü, “Birimiz aç birimiz tok olmaz” diyerek açılan Paylaşım Mutfağı’na daha çok paylaşmak için araç ve 2019’da ise Lefkoşa’ya kreş kazandırılması koşulduğunu anımsatan Başkan Harmancı, her yıl artan sayılara ulaşıldığını, son yapılan maratonda 9 binin üzerine çıkıldığını, bu yıl ise hedefin 10 binin üzerinde bir rakama ulaşılması olduğunu belirtti. Başkan Harmancı, “Ne zaman bu şehir için koşuyoruz desek; koşa koşa geldi Lefkoşalılar; Koştuk ve hep beraber başardık” dedi.

Başkan Harmancı: “Lefkoşa vefanın da Başkentidir. 23 Ekim’de büyüklerimiz için Lefkoşa’da yine hep beraberiz.”

Başkan Harmancı, “Lefkoşa vefanın da başkentidir. Bu yıl bu şehri bize emanet edenler için koşacağız. Pandemide en çok onlar için endişe etmiştik. Sağlık hizmetlerinden yararlanamayan büyüklerimiz, yetişkinlerimiz için endişe etmiştik. Bu şehrin büyüklerine daha iyi koşullar sağlamamız gerekiyor. O yüzden bu yıl “iyi ki’lerimiz” için koşuyoruz ve koşarak tam amaçlı bir yaşam merkezimizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ve eminim ki yine ülkenin dört bir yanından binlerce kişiyle 23 Ekim’de Lefkoşa’da hep beraber olacağız. Buna yürekten inanıyorum çünkü bugüne kadar ne için koşmuşsak bunu başardık.” dedi.

Esin Esmen: “Bir Dünya Markası ile Lefkoşa Maratonu’nun Ana Sponsoru oluyoruz”

Esmen Group Direktörü Esin Esmen, Esmen Group olarak Lefkoşa Maratonu’na başladığı günden itibaren her dönem dahil olduklarını bu yıl ise Esmen Group Armani Exchange gibi bir dünya markası ile böyle büyük bir organizasyonun ana sponsoru olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.


Prof Dr. Cevdet Tınazlı: “Ülkemizin en itibarlı şehir maratonu”
KKTC Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Prof. Dr. Cevdet Tınazlı ise yaptığı konuşmada, Lefkoşa Maratonu’nun ülkemizin en itibarlı şehir maratonu olduğunu belirterek, maratonun 10. yılında da yer almaktan mutluluk duyduklarını söyledi. KKTC’de çip sistemi ile sporcuların derecelerinin elektronik olarak kaydedildiği tek yol koşusunun Lefkoşa Maratonu olduğunun altını çizen Tınazlı, maratonun 10. Yılına özel bu yıl üst düzey sporcuların da katılacağını söyledi. Tınazlı, Avrupa şampiyonu Ramil Guliyev’in yanı sıra Avrupa şampiyonlarında yer almış 8 sporcunun da maratonda koşacağını belirttiTınazlı ayrıca maratonda 25 hakem, 50 yardımcı hakem, polis ve zabıtanın görev yapacağını ve maratonun sağlıklı, güvenilir bir yol güzergah üzerinde koşulacağını sözlerine ekledi.

Akın Aktunç: “Bu yıl da katılım sayısında maraton kendi rekorunu kıracak”
LTB Spor Kulübü adına konuşan LTB Asbaşkan Akın Aktunç ise geçmiş yıllarda maratondan elde edilen gelirle çok güzel projeler imza atıldığını söyledi. Son gerçekleşen maratona 9 binin üzerinde katılım olduğunu hatırlatan Aktunç, bu yıl ki hedeflerinin yeni bir katılım rekoru kırmak olduğunu belirtti.


10. Lefkoşa Maratonu’nun bu yılki ana sponsoru Armani Exchange olurken, yan sponsorlukları Grundig, The Good Food (Zuber), Pro Temizlik, Saka ve Kuzey Kıbrıs Turkcell üstlendi.
İçim Fit, Onbaşı Ltd, Kale Boya, Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği katkı koyan kurumlar olurken, ödül sponsorluğunu Ness Fitness ve NTL, Ulaşım Sponsorluğunu Cyprus Royal Turizm, Haber Portalı sponsorluğunu Haber Kıbrıs, Radyo sponsorluğu ise Radyo Juke üstleniyor.