HABERLER

Rekor katılım ile başkent Lefkoşa’da Çocuklar için Koşuldu

20 Ekim 2019

Cumhurbaşkanı Akıncı
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı halk koşusu öncesinde yaptığı konuşmada, bir kez daha maratonunda yer almaktan mutlu olduğunu kaydetti. Koşunun startını okul ziliyle veren Cumhurbaşkanı Akıncı, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, meclis üyeleri ile çalışma arkadaşlarını ve maratonun gerçekleşmesinde katkı koyan, emek veren herkesi gönülden kutladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı çocukların barış ve huzur içinde büyürken daha iyi bir eğitim almalarını sağlamak amacı ile bugünkü yürüşe katıldıklarını söyledi.

LTB Başkanı Harmancı
LTB Başkanı Mehmet Harmancı halk koşusu öncesinde yaptığı konuşmada, Lefkoşa Turkcell’le Koşuyor Maratonu’nun, 9 bine yakın rekor bir katılım ile gerçekleştirildiğini belirterek, LTB El Ele Çocuk merkezine katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

“Maratona her katılım, çocuklarımıza eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için bir katkı, bir adımdır” diyen Başkan Harmancı, maratonların şehirlerin ruhunu hareketlendirdiğini ve şehre değer kattığını söyledi.

Başkan Harmancı, “Bu başarı hepimizin, bu başarı çocuklar için maratona katılan, kayıt yaptıran herkesin. Başkent Lefkoşa’da güzel bir Pazar gününde, ülkenin dört bir yanından insanlar LTB El Ele Çocuk merkezi için adım atmak, koşmak için buluştu.” dedi.

Tüm renklerin kardeşçe yaşadığı şehir Lefkoşa’da, çocuklara eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için Kıbrıs Türk halkının bir kez daha el ele verdiğini vurgulayan Başkan Harmancı, katılımcıların dayanışmanın en güzel örneğini el ele vererek sergilemiş olduğunu söyledi.

“Fidanları 26 Ekim’de Beraber Ekiyoruz”

LTB Başkanı Harmancı, Lefkoşa Turkcell’le Koşuyor maratonuna katılan her birey için 1 yıl içerisinde Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından 1 fidan dikileceğinin de müjdesini verdi. Başkan Harmancı, fidan dikiminin ilkinin 26 Ekim Cumartesi sabah saat 10.30’da Aksoy Dünyası’nın arkasında bulunan belediyeye ait yeşil alanda gerçekleştirleceğini söyledi.

 Gelecek yıl maraton 18 Ekim Pazar günü koşulacak
Bu yıl koşulan 10 km ve 21 km güzergahları Uluslararası Maratonlar ve Mesafe Koşuları Birliği’nden onay alırken, ayrıca ülkede ilk kez 42 km parkuru için de uluslararası onay aldı. 2020 yılında maraton 18 Ekim Pazar günü koşulacak.

Halk Koşusu öncesi ve sonrasında konserler verildi

Halk koşusu öncesi, Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği ısınma hareketleri yaptırdı.

Koşu öncesi ayrıca ülkemizin sevilen müzisyenlerinden Eril Cambaz sahne aldı. LTB orkestrası da koşu güzergahında katılımcılara latin esintisi yaşattı.

4 km halk koşusu sonrasında ise yine ülkemizin güçlü seslerinden Nejla Egemen birbirinden güzel parçaları ile katılımcılara keyifli dakikalar sundu.Bu yıl 9 bine yakın katılım ile bir kez daha ülkenin en büyük maraton organizasyonu olan Lefkoşa Turkcell’le Koşuyor Maratonu Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kuzey Kıbrıs Turkcell isim sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Her detay düşünüldü, herkesin keyif aldığı koşu ve organizasyon oldu

Polis ve LTB zabıtalarının yoğun şekilde görev aldığı maratonda sporcular için güzergah belirten işaretçiler, su takviye istasyonları kurulurken, trafik akışı da sporcuların geçişine göre aktif şekilde düzenlendi, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ambulansları ise 10 ve 21 km sporcuları için hazır bulunduruldu.

KKTC Atletizm Federasyonu katkılarıyla düzenlenen maratona, Oshee, Pokka Kahve ve Molfix markalarıyla Sener Trading, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı, Siba Ltd, Saka markasıyla Atakom Ltd. Kıyal Tahir, Saydam and Co, Trucks Trading, Ali Paker Parke yan sponsorluğu, Under Armour spor sponsorluğu, Kıbrıs Genç TV tv sponsorluğu, Radyo Juke radio sponsorluğu ve Haber Kıbrıs ise haber portalı sponsorluğu ile katkı sağladı.

Ödül töreni bu akşam yapılıyor

Lefkoşa Turkcell’le Koşuyor maratonunda dereceye giren koşucular için ödül töreni bu akşam saat 19.00’da Bedesten’de gerçekleştiriliyor.