HABERLER

Lefkoşa Turkcell’le Koşuyor Maratonu 20 Ekim’de Koşulacak

02 Ekim 2019

Elde edilecek tüm gelirin LTB El Ele Çocuk Merkezi’nin yeni binaya taşınması ve daha çok çocuğa daha yüksek standartta eğitim vermesi için kullanılacak.

Bandabuliya Sahnesi’nde LTB Başkanı Mehmet Harmancı, KKTC Cumhurbaşkanlığı adına Müsteşar Gürdal Hüdaoğlu ana sponsor Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden ve ile sponsor firmalar ve Atletizm Federasyonu temsilcilerinin katıldığı basın toplantısı düzenlendi.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, açıklamasında, bu yılki maratonun çocuklar yararına olacağından daha geniş bir katılım beklendiğini ve herkese güç ve ruh katacağına inandığını söyledi.

Lefkoşa Maratonu’nun artık şehrin markalarından biri haline geldiğini söyleyen Harmancı, katkı koyan sponsor firmalara teşekkür etti.

Harmancı, Maratonun 10 ve 21 kilometrelik parkurlarıyla, bu yıl koşulmayacak 42 kilometrelik parkurunun uluslararası onay da aldığından bahsederek, çocuklar için güzel bir gelecek ve fırsat eşitliği yaratılmasına olanak sağlayacak koşu için tüm halkı birlik olmaya çağırdı.LTB Spor Kulübü Başkanı Akın Aktunç da, katılım rekorunu bu yıl daha ileriye taşımak istediklerini belirtti ve “Çocuklar için yapılan her şey her zaman daha güzeldir” şeklinde konuştu.


ÇOCUKLAR İÇİN KURULACAK MERKEZ NEREDE OLACAK?
LTB Başkanı Mehmet Harmancı, dezavantajlı çocuklar için kurulacak yeni merkezin nerede olacağı yönündeki soruya karşılık, Lefkoşa’daki eski belediye binalarının ve Akdeniz Avrupa Sanat Derneği’nin olduğu yerdeki su şubesinin mevcut kiracısıyla uzlaşılarak oranın kreş olarak düzenleneceğini ve elde edilecek gelirin binanın iç düzeni ve donanımına kullanılacağını belirtti.

Mevcut kreşte şu an 40 öğrencinin öğrenim gördüğünü söyleyen Harmancı, bu sayının artacağını düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Atletizm Federasyonu adına konuşan Merkez Hakem Kurulu Üyesi Hasan Başaranel, Maratonun her geçen yıl daha da gelişim gösterdiğini söyleyerek, hem uluslararası onay alması hem de tüm dünyada uygulanan çipli sistemin uygulanacak olmasının önemine işaret etti.Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden, Lefkoşa Maratonu’nun sadece sportif bir olay değil, Lefkoşa’nın en önemli sosyal etkinliklerinden biri olduğunu belirterek, bu yıl dezavantajlı çocuklar için düzenlenecek etkinliğe katılımı artırmak adına basına önemli görev düştüğünü söyledi.


Maden, Turkcell’in haberleşme uygulaması “BİP”te maraton için ayrı bir kanal oluşturulduğunu, etkinlikle ilgili detayların buradan öğrenilebileceğini ifade ederek, kanalı takip edip maratona katılım gösterenlere, paketine ek 1 GB internet ve yapılacak çekilişle bir kişiye 1 yıllık Lifecell Digital üyeliği hediye edileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu da, spora teşvik, turizm tanıtımı olanağı yaratması açısında maratonun önemine dikkat çekerek, tarihi güçlü bir kentte yaşayan Lefkoşalıların şehre olan aidiyet duygularının daha da yükseleceğini belirtti.

Dokuzuncu kez düzenlenmesinin maratonun artık kalıcı olduğunu ve sosyal dayanışmayı gösterdiğini kaydeden Hüdaoğlu, 5 yıldır maratona kesintisiz destek verdiklerini ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bizzat ailesiyle bu organizasyonda yer aldığını hatırlattı.